Acu ārsts ir un paliks viens no profesionāļiem, kas tiešām būtu jāapmeklē vismaz reizi gadā. Bērniem, kā piemēram, acu ārsts tiešām ir obligāts, turklāt dažās skolās ārsts var arī atbraukt uz pašu izglītības vietu. Mēs, nenoliedzami, vēlamies, lai mūsu acis izmeklētu profesionālis, kurš tad varēs pamanīt pat vismazāko problēmu. Regulāra redzes pārbaude ļauj diagnosticēt novirzes to sākuma stadijā, tādējādi var izvairīties no dažādām veselības novirzēm. Kā labāk atrast ārstu un uz ko akcentēt uzmanību, centīsimies noskaidrot turpmāk.

Okulists – atšķirības specialitātē

Acu redzes pārbaude – kurš to varēs veikt profesionāli? Agrāk mēs visi gājām konkrēti pie ārsta okulista, taču šodien šī kvalifikācija jau ir sadalīta, parādījās tādas profesijas, kā oftalmologs un optometrists. Ko tieši viņi dara un ar ko gan atšķiras savā starpā, nemaz nav saprotams. Tieši oftalmologs acu ārsts, kas tad veic gandrīz pilnu darba spektru, kas saistās ar redzi. Izdalīta kvalifikācija būs oftalmologs – praktizējošais ķirurgs: minētais speciālists pilda operācijas uz acīm. Oftalmologs varēs veikt acu pārbaudi, kā arī diagnostisko izmeklēšanu, nozīmēt ārstēšanu, savukārt jau pēc operācijas, ārsts palīdz tikt galā ar sistemātiskām slimībām, kuras rada sarežģījumus acīm (kā piemēram, diabēts, artrīts). Turpretim, optometrists nodrošina primāro aprūpi acīm. Arī viņa uzdevumos ietilpst acu pārbaude un slimību diagnosticēšana, bet tas neārstē, taču drīkst nozīmēt brilles un kontaktlēcas, izmeklēt pacientu, var sniegt neatliekamo palīdzību. Ja izmeklējuma brīdī optometrists ierauga būtiskas problēmas iezīmes, viņš novirzīs pacientu tieši pie acu ārsta – oftalmologa, lai jau noteiktu pareizu ārstēšanas gaitu. Bet kā vēl viens ne mazāk svarīgs profesionālis ir optiķis, kas atrod piemērotās lēcas brillēm, apskatot un tad izprotot acu ārsta izrakstīto recepti. Optiķis ne tikai taisa, bet jau pēc vajadzības veic briļļu remontu.

Acu ārsts – uz ko skatīties, kad meklējat?

Jau ir daudzi cilvēki, kam nu jau vairākus gadus ir personīgais acu ārsts, bet, piemēram, ko tieši pasākt laikā, ja ir vajadzīgs oftalmologs vai arī optometrists, piemēram, un īsti nav skaidrs rīcības virziens? Parasti, ja vajadzīga acu pārbaude, mēs visi mēģinam uzzināt no draugiem. Gadījumā, ja nespēj sniegt palīdzību paziņas, tad parasti redzes ārsts būs meklēts online vidē. Šodien konkrēti par okulistiem arī iespējams sameklēt faktus kā par sertifikātu, kas būtu pats pirmais, kas jāpārbauda, tā arī vai eksistē jebkādas sliktas atsauksmes tieši par izvēlēto ārstu. Klīnikām ir savas interneta lapas, kurās arī reizēm tiek aprakstīta speciālista izglītība un sertifikāti. Galvenais tad ir ārstnieciskās personas sertifikāts un viņam jau ir jābūt gan oftalmologam, tā arī optometristam. Ja Jums nepieciešama ikgadējā redzes pārbaude, droši ejiet tieši pie optometrista, taču, gadījumā ja rodas kādas problēmas pazīmes vai arī gribat padziļinātu pārbaudi, tad nepieciešams nu jau oftalmologs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *