Neliels krūmaugs ar spilgti oranžiem augļiem – smiltsērkšķi. Smiltsērkšķu dzimtene bija Ķīna, Mongolija un Krievija. Un tad šobrīd smiltsērkšķi jau būs izplatīti jebkurā pasaules malā. Smiltsērkšķu augi nav īsti ļoti prasīgi. Interesanti, ka smiltsērkšķu audzēšana tiek realizēta gan oļainās vai arī smilšainās augsnēs, gan arī ūdenstilpju krastos. Smiltsērkšķi ļoti labi izaug arī kalnos, piemēram, vairāk nekā 2000 metru augstuma virs pašas jūras līmeņa. Tādēļ, ka smiltsērkšķis tomēr ir ērkšķains krūmājs, to iestāda piemēram, kā dzīvžogus, gan arī grāvju vai nogāžu nostiprināšanai. Vēl arī smiltsērkšķu ogas aktīvi pielieto tautas ārstniecībā un ēdienu pagatavošanā, viņas jau ir ieguvušas tik lielu mūsu mīlestību ar savu bagātīgo sastāvu, kā arī īpatnējo specifisko garšu.
Bagātīgās īpašības, kas ir smiltsērkšķu iekšā
Pašas smiltsērkšķu ogas satur A, C vitamīnus, kura būs pat daudz vairāk nekā, piemēram, citronā, visus B grupas vitamīnus, PP, P, E, K vitamīnu grupu. Līdz ar to smiltsērkšķu stādi ir tik ļoti unikāli, ka neviens cits augs nevar būt līdzvērtīgs(vairāk skatīt te – smiltsērkšķi veselībai). Smiltsērkšķi par terapijas un profilaktisku līdzekli pārvērš daudzas bioloģiski aktīvās vielas tā sastāvā. Šinī augā ir sameklēti 15 dažādi mikroelementi. Starp tiem: nātrijs, mangāns, alumīnijs, magnijs, kalcijs un dzelzs, silīcijs, titāns kā arī daudzi citi. Smiltsērkšķis satur diezgan nepieciešamo beta karotīnu, eļļu, organiskās skābes, sterīnus, alkaloīdus, fosfolipīdus, flavonoīdus, leikoantocianīnus, fenola skābes, serotonīnu, rutīnu, holīnu, kumarīnus, ka arī pektīnu. Pilnīgi visi šāda veida nezināmie apzīmējumi atspoguļo, kad smiltsērkšķi ir un būs savdabīga sprāgstviela, kas uzlādēta ar veselībai un skaistumam nepieciešamām vielām. Pietiek vien ar simts gramu svaigu ogu, vai arī, kad tiks izmantota smiltsērkšķu sula, lai organisms dabūtu gandrīz to visu iespējamo uzturvielu un vitamīnu devu, kas nepieciešama dienā. Tādēļ klienti izraugās smiltsērkšķi ziemai. jau kā sava veida veselību stiprinošo līdzekli. Taču vēl bez tā visa šo auga plaši izvēlās arī medicīnā, ārstējot iekšējo orgānu problēmas, kā arī kā kosmētisko līdzekli.
Smiltsērkšķu augi medicīnā un vēl ēdienu pagatvošanā, kur vēl to var izmantot?
Senos laikos zāļu darinātāji smiltsērkšķu ogas lietoja daudzu kaišu dziedniecībā. Piemēram, smiltsērkšķu sula bija pielietota zarnu traucējumu dziedniecībā vai arī kuņģa sekrēcijas samazināšanā. Ogu novārījumu ieteica dzert cukura diabēta, reimatisma, vitamīnu trūkuma un gremošanas trakta problēmu situācijā. Pat patlaban smiltsērkšķu sula parasti tiek izmantota veselības stāvokļa uzlabošanai, kā arī šeit cena nemaz nav tik liela.
Ogas lieliski piemērotas desertiem un priekš smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos. Daudzas receptes pieejamas online vidē. Ja vēlaties, iespējams nopirkt gatavu produkciju, plašā piedāvājumā atrodama pie tam arī smiltsērkšķu ievārījums vai smiltsērkšķu tēja, daudzas mērces un saldumi, vai smiltsērkšķu eļļa kapsulās..
Kosmetoloģijā smiltsērkšķi parasti tiek plaši pielietoti pret tumšiem lokiem, grumbām, un pret matu zaudēšanu.
Acīmredzams, šīs dabas bagātības izmantošana ir diezgan daudzveidīga, tajā pat brīdī pirms sākt aktīvi lietot, būtu ieteicams aprunāties ar ārstu, gadījumā ja esiet grūtniece vai varbūt Jums ir kādas čēlas vai komponentu nepanesība.